Bilgisayarda Kurulu Olması Gereken Temel Programlar

18.07.2023
26
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Bilgisayarda Kurulu Olması Gereken Temel Programlar

Bilgisayarda Kurulu Olması Gereken Temel Programlar Nelerdir? 

Bilgisayarınızda kurulu olması gereken programlar, kullanım amacınıza ve tercihlerinize bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak genel olarak hemen hemen tüm kullanıcıların ihtiyacı olan programları sizler için listeledik. İşte bu programlar:

-İnternet Tarayıcısı: Web sitelerine giriş yapmak için kullanılan programlardır. Bunlardan en popüleri Google Chrome‘dur.  Mozille Firefox, Microsoft Edge ve Safari gibi uygulamaları da tercih edebilirsiniz.

-Ofis Uygulaması: Word işlemci, Excel elektronik tablo, PowerPoint sunum ve diğer ofis belgelerini düzenlemek ve oluşturmak için kullanılır. Microsoft Office ücretli olup, benzeri olan ücretsiz alternatifi olan  LibreOffice ve OpenOffice programlarını tercih edebilirsiniz. Ben OpenOffice kullanmaktayım ve çok memnunum.

-Medya(Video-Ses) Oynatıcı: Bilgisayarınızda bulunan video, müzik ve diğer medya dosyalarını çalıştırmak için kullanabileceğiniz programlardır. Gom player, Medi player VLC media player bunlardan bazılarıdır.  Eskisi kadar kullanılmasa da hala olmazsa olmaz programlardandır.

-Antivirüs Yazılımı: En önemli programlardan biri olan antivirüs yazılım bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı korumaktadır. Bu yüzden kullanımı oldukça önemlidir. Kaspersky, Norton, Eset Nod32 ücretli olanları olup, AVG, Avira, Avast gibi ücretsiz antivirüs uygulamaları da mevcuttur. 

-PDF Okuyucu: PDF türündeki dosyalarını görüntülemek ve okumak için bir PDF okuyucu programa ihtiyacınız vardır.  Adobe Acrobat Reader, ücretsiz ve en yaygın olarak kullanılan bir pdf okuyucudur.

-Görüntü Düzenleme: Fotoğrafları ve resimleri düzenlemek ve üzerlerinde değişiklikler yapmak için bu tip programları kullanmalısınız. Adobe Photoshop Express, GIMP, Paint . NET. ücretsiz görüntü düzenleyici programlardır.

-Mesajlaşma ve İletişim: İletişim kurmak için WhatsApp, Skype, Discord veya Slack gibi anlık mesajlaşma programlarını kullanabilirsiniz. Bu programlar ile sesli ve görüntülü görüşme de yapabilirsiniz.

-ZIP ve RAR Dosya Sıkıştırma Programları: Dosyaları sıkıştırmak ve arşivlemek için WinRAR, WinZip veya 7-Zip gibi programları kullanabilirsiniz. İnternetten indirdiğiniz bazı dosyalar sıkıştırılmış olduğundan bunları açabilmek için bu tip programlara ihtiyaç duyacaksınız.

-Not Defteri: Basit metin düzenlemeler için metin editörüne Windows için Not Defteri, macOS için TextEdit gibi işletim sistemiyle beraber gelen editörler mevcuttur.

Yukarıda sayılanlar sadece temel programlar olup, bilgisayarınızı kullanış amacınıza ve kişisel tercihlerinize göre farklı programlar kullanabilirsiniz. İndireceğiniz programları güvenli sitelerden indirip kurulum dosyalarını antivirüs programıyla taratmanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.