Sıcak Havalardan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

16.07.2023
39
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sıcak Havalardan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Dünya ve Ülkemiz son yılların en sıcak günlerini yaşamaktadır. Bunaltıcı sıcaklardan korunmak için neler yapabiliriz ? İşte sıcak havalarda sağlınızı korumanıza yardımcı olacak bazı öneriler: 

Su tüketimini arttırın: Sıcak havalar vücudumuzun daha fazla su kaybetmesine sebep olur.  Kaybedilen suyu vücuda tekrar kazanmak için düzenli su içmelisiniz. İdrarınızın rengini kontrol ederek de su ihtiyacınızı anlayabilirsiniz. İdrarınızın rengi koyu ise daha fazla su içmeniz gerektiği anlamına gelir. Alkolden uzak durun, kafeinli içecekleri sınırlayın çünkü bu tür içecekler daha fazla sıvı kaybına neden olabilir. 

Gölgelik alanlarda kalın: Havanın en sıcak olduğu saatlerde (genellikle öğlen saatleridir) gölgelik alanlarda durmaya çalışın. Gerekmedikçe dışarı çıkmayın.  Dışarı çıkmak için havanın daha serin olduğu saatleri tercih edin.

Hafif ve açık renkli giysiler giyin: Vücudunuzu serin tutmak için hafif ve pamuklu kıyafetleri tercih etmelisiniz. Açık renkli kıyafetler güneş ışınlarını yansıtır ve vücut sıcaklığınızın artmasını engeller. Serin kalmak için hafif ve pamuklu kıyafetler tercih edin. Açık renkli giysiler, güneş ışınlarını daha iyi yansıtır ve vücut sıcaklığınızın artmasını engeller.

Şapka ve güneş gözlüğü kullanın: Şapka kullanmanız baş ve yüz bölgesini güneş ışınlarından korumanıza yardım eder. Ayrıca güneş gözlüğü gözlerinizi zararlı UV ışınlarından korur. 

Hafif yemekler tüketin: Ağır yemekler vücut ısısını arttırarak rahatsızlık verebilir. Bu nedenle sıcak havalarda daha hafif yiyecekler tüketmeyi tercih edin.

Fiziksel aktivitelere dikkat: Aşırı sıcak havalarda yoğun şekilde fiziksel aktivitede bulunmak risk oluşturabilir. Eğer spor yamak istiyorsanız daha düşük tempoda ve havanın nispeten daha serin olduğu saatlerde spor yapmayı tercih edin.  

Duş alıp serin su uygulayabilirsiniz: Sıcaktan çok bunaldıysanız hafif soğuk suyla duş alabilir veya suya batırılmış bir havlu ile vücudunuzu serinletebilirsiniz. Vücut sıcaklığını düşürmek için ellerinizi ve yüzünüzü sık sık yıkamanız da bir nebze olsun sizi rahatlatacaktır.

Yaşlılar, çocuklar ve kronik sağlık problemleri olanlar için aşırı sıcak havalar daha fazla risk oluşturucudur. Bu nedenle bu grupta yer alanlar sıcak havalarda daha dikkatli olmalıdır.  

Herkese sağlıklı günler dileriz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.